- Out of Stock
HP ZBook 17 G5 17.3" i5 8400H, 32GB, SSD 1TB, A+
Receive this product with free shipping
Up to 3 years warranty Enjoy up to 3 years warranty and a 30-day trial
Guaranteed sustainability By choosing refurbished, you reduce technological waste and save resources.
100% verified equipment Refurbished by professionals. Checked at 17 checkpoints
Free shipping on orders over €99 All our products are in stock and ready to ship
Product information
- Processing Power: Equipped with an Intel Core i5-8400H processor, offering solid performance for demanding tasks.
- Solid State Storage and RAM: Comes with a 512GB SSD, ensuring fast boot times, instant application loading and a smooth overall experience. In addition, it has 32GB of RAM which provides incredible self-sufficiency for multitasking.
- Large High-Resolution Display: With a 17.3-inch HD resolution display, it provides a large viewing area with crisp details and vibrant colours, ideal for working on multimedia or design projects.
| Feature | Detail |
|---|---|
| Processor | Intel Core i5-8400H |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor generation | 8th generation Intel Core i5 processors |
| Processor Family | Intel Core i5 |
| Processor Model | i5-8400H |
| Processor frequency | 2.5 GHz |
| Turbo processor frequency | 4.2 GHz |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speed | 2666 MHz |
| Memory factor form factor | SO-DIMM |
| Memory slots | 4x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Ports and Interfaces | |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C ports | 2 |
| Number of Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Number of HDMI ports | 1 |
| HDMI version | 2.0 |
| Number of Mini DisplayPorts | 1 |
| Headphone / microphone output combo | Yes |
| Weight and dimensions | |
| Width | 416 mm |
| Depth | 288 mm |
| Height | 33 mm |
| Weight | 3,2 kg |
Product reviews
Questions and answers
More products from HP
You may have seen it in
Products you may also like
Reviews from our users




This product has no reviews. Be the first!