- Out of Stock
Dell Latitude E6440 14" i7 4610M, 8GB, SSD 256GB, No Cam, FHD, AMD Radeon HD 8690M 2GB, A+
Receive this product with free shipping
Up to 3 years warranty Enjoy up to 3 years warranty and a 30-day trial
Guaranteed sustainability By choosing refurbished, you reduce technological waste and save resources.
100% verified equipment Refurbished by professionals. Checked at 17 checkpoints
Free shipping on orders over €99 All our products are in stock and ready to ship
Product information
Intel HD Graphics
| Component | Details |
|---|---|
| Processor | Intel Core i7 |
| Processor generation | 4th generation |
| Processor family | Intel Core i7 |
| Processor model | i7-4610M |
| Processor frequency | 3 GHz |
| Turbo processor frequency | 3.7 GHz |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR3-SDRAM |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Memory factor form factor | SO-DIMM |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Ports and Interfaces | |
| Number of USB 3.2 Gen 1 ports (3.1 Gen 1) | 4 (Type A) |
| Ethernet LAN ports (RJ-45) | 1 |
| Number of HDMI ports | 1 |
| Number of VGA (D-Sub) ports | 1 |
| Headphone/Microphone output combo port | Yes |
| Base Connector | Yes |
| Charging port type | DC input jack |
| Weight and dimensions | |
| Width | 338 mm |
| Depth | 232.6 mm |
| Height | 31.8 mm |
| Weight | 2.12 kg |
Product reviews
Questions and answers
More products from Dell
You may have seen it in
Products you may also like
Reviews from our users




This product has no reviews. Be the first!