Dell Latitude 5511 15.6" i7 10850H, 16GB, SSD 512GB, NVIDIA GeForce MX150 2GB, A+
The refurbished computer Dell Latitude 5511 is a spectacular laptop with the latest generation i7 processor. It has a versatile configuration so you can carry out all your tasks comfortably and smoothly. In addition, for the most demanding jobs, it also has the NVIDIA graphics card, which provides even more power. Let yourself be amazed by its 15.6-inch Full HD and immerse yourself in a sea of online possibilities.
Read moreReceive this product with free shipping
Up to 3 years warranty Enjoy up to 3 years warranty and a 30-day trial
Guaranteed sustainability By choosing refurbished, you reduce technological waste and save resources.
100% verified equipment Refurbished by professionals. Checked at 17 checkpoints
Free shipping on orders over €99 All our products are in stock and ready to ship
Product information
NVIDIA GeForce MX150 2GB
| Feature | Specification |
|---|---|
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 10th Generation Intel Core i7 |
| Processor Family | Intel Core i7 |
| Processor Model | i7-10850H |
| Processor frequency | 2.7 GHz |
| Turbo processor frequency | 5.1 GHz |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory factor form factor | SO-DIMM |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Ports and Interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type A ports | 3 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C Ports | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) Number of Ports | 1 |
| Number of HDMI ports | 1 |
| HDMI version | 2.0b |
| Headphone/microphone output combo | Yes |
| Charging port type | DC input jack |
| SmartCard Slot | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB PowerShare | Yes |
| Number of PowerShare USB ports | 1 |
| Weight and dimensions | |
| Width | 359.1 mm |
| Depth | 236.2 mm |
| Height (front) | 2.25 cm |
| Height (rear) | 2.49 cm |
| Weight | 1.89 kg |
Product reviews
Questions and answers
More products from Dell
You may have seen it in
Products you may also like
Reviews from our users




This product has no reviews. Be the first!