- Out of Stock
HP ProBook 430 G4 13.3" i5 7200U, 8GB, 256GB SSD, FHD, A+
Receive this product with free shipping
Up to 3 years warranty Enjoy up to 3 years warranty and a 30-day trial
Guaranteed sustainability By choosing refurbished, you reduce technological waste and save resources.
100% verified equipment Refurbished by professionals. Checked at 17 checkpoints
Free shipping on orders over €99 All our products are in stock and ready to ship
Product information
| Component | Details |
|---|---|
| Processor | Intel Core i5 |
| Processor generation | 7th generation |
| Processor family | Intel Core i5 |
| Processor model | i5-7200U |
| Processor frequency | 2.5 GHz |
| Processor turbo frequency | 3.1 GHz |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speed | 2133 MHz |
| Memory layout | 1 x 4 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Ports & Interfaces | |
| Number of USB 2.0 ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Number of HDMI ports | 1 |
| Number of VGA (D-Sub) ports | 1 |
| Headphone/microphone combo port | Yes |
| Charging port type | DC-in jack |
| Weight & Dimensions | |
| Width | 330 mm |
| Depth | 233.5 mm |
| Height | 19.8 mm |
| Weight | 1.49 kg |
Product reviews
Questions and answers
More products from HP
You may have seen it in
Products you may also like
Reviews from our users




This product has no reviews. Be the first!