- Out of Stock
Dell Precision 7520 15,6" i7 6920HQ, 32GB, SSD 512GB, Quadro M1200 4GB, FHD, A+
Versatility and power define the Dell Precision 7520 with i7 processor. Built to meet all your time and work management needs. Its 15.6" Full HD screen is the icing on the cake for a laptop with a smart design and best-in-class power and storage. It features the Nvidia Quadro M1200M graphics card specifically for professional design work.
Read moreReceive this product with free shipping
Up to 3 years warranty Enjoy up to 3 years warranty and a 30-day trial
Guaranteed sustainability By choosing refurbished, you reduce technological waste and save resources.
100% verified equipment Refurbished by professionals. Checked at 17 checkpoints
Free shipping on orders over €99 All our products are in stock and ready to ship
Product information
Gray
| Feature | Details |
|---|---|
| Processor | Intel Core i7-6820HQ |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor generation | 6th generation Intel Core i7 processors |
| Processor Family | Intel Core i7 |
| Processor Model | i7-6820HQ |
| Processor frequency | 2.7 GHz |
| Turbo processor frequency | 3.6 GHz |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Memory factor form factor | SO-DIMM |
| Memory slots | 4x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| ECC | Yes |
| Ports and Interfaces | |
| Number of USB 3.2 Gen 1 ports | 4 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports quantity | 1 |
| Number of HDMI ports | 1 |
| Number of Mini DisplayPorts | 1 |
| Number of Thunderbolt 3 ports | 1 |
| Headphone / microphone output combo | Yes |
| Dock Connector | Yes |
| Charging port type | DC input jack |
| SmartCard Slot | Yes |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB Sleep-and-Charge Ports (charge and sleep) | 4 |
| Weight and dimensions | |
| Width | 378 mm |
| Depth | 261 mm |
| Height (front) | 2.78 cm |
| Height (rear) | 3,3 cm |
| Weight | 2,8 kg |
Product reviews
Questions and answers
More products from Dell
You may have seen it in
Products you may also like
Reviews from our users




This product has no reviews. Be the first!