- Out of Stock
HP ProBook 640 G2 14" i5 6200U, 16GB, SSD 512GB, FHD, A+
Receive this product with free shipping
Up to 3 years warranty Enjoy up to 3 years warranty and a 30-day trial
Guaranteed sustainability By choosing refurbished, you reduce technological waste and save resources.
100% verified equipment Refurbished by professionals. Checked at 17 checkpoints
Free shipping on orders over €99 All our products are in stock and ready to ship
Product information
Silver
| Display | |
|---|---|
| Diagonal of the screen | 35.6 cm (14") |
| Display Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 6th generation Intel Core i5 processors |
| Processor family | Intel Core i5 |
| Processor Model | i5-6200U |
| Processor frequency | 2.3 GHz |
| Turbo processor frequency | 2.8 GHz |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speed | 2133 MHz |
| Memory layout | 2 x 8 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Ports and Interfaces | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type A ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports quantity | 1 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Number of VGA (D-Sub) ports | 1 |
| Headphone/Microphone output combo port | Yes |
| Base Connector | Yes |
| Charging port type | DC input jack |
| Weight and dimensions | |
|---|---|
| Width | 340 mm |
| Depth | 237 mm |
| Height | 27 mm |
| Weight | 1,95 kg |
Product reviews
Questions and answers
More products from HP
You may have seen it in
Products you may also like
Reviews from our users




This product has no reviews. Be the first!