- Out of Stock
HP EliteBook 840 G4 Touch 14" i5 7300U, 16GB, SSD 256GB, FHD, A+
Receive this product with free shipping
Up to 3 years warranty Enjoy up to 3 years warranty and a 30-day trial
Guaranteed sustainability By choosing refurbished, you reduce technological waste and save resources.
100% verified equipment Refurbished by professionals. Checked at 17 checkpoints
Free shipping on orders over €99 All our products are in stock and ready to ship
Product information
| Connections | Details |
|---|---|
| USB 3.1 Gen (one for charging) | 2 |
| USB-C (data transfer up to 5 Gbps and 15 W power) | 1 |
| DisplayPort 1.2 | 1 |
| VGA | 1 |
| RJ-45 (Ethernet) | 1 |
| Base connector | 1 |
| Headphone/microphone combo jack | 1 |
| AC | 1 |
| SD media reader (SD, SDHC, SDXC compatible) | 1 |
| Memory | Details |
|---|---|
| Memory | SDRAM DDR4 |
| Dimensions and weight | Details |
|---|---|
| Width | 338 mm |
| Depth | 237 mm |
| Height | 18.9 mm |
| Weight | 1.48 kg |
| Operating system | Details |
|---|---|
| Operating system | Windows 10 Professional Installed |
Product reviews
Questions and answers
More products from HP
You may have seen it in
Products you may also like
Reviews from our users




This product has no reviews. Be the first!