- Out of Stock
Lenovo Thinkpad T460s Touch 14" i5 6300U, 8GB, SSD 256GB, FHD, New Battery, A+
Receive this product with free shipping
Up to 3 years warranty Enjoy up to 3 years warranty and a 30-day trial
Guaranteed sustainability By choosing refurbished, you reduce technological waste and save resources.
100% verified equipment Refurbished by professionals. Checked at 17 checkpoints
Free shipping on orders over €99 All our products are in stock and ready to ship
Product information
| Component | Specification |
|---|---|
| Processor | 6th Generation Intel Core i5 (i5-6300U) |
| Processor frequency | 2.4 GHz (base), up to 3 GHz (turbo) |
| Number of threads | 4 |
| Number of processor cores | 2 |
| Processor cache | 3 MB |
| Memory | DDR4-SDRAM |
| Memory speed | 2133 MHz |
| Memory slots | 1x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 24 GB |
| USB ports | 3x USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Ethernet LAN ports | 1 |
| Display ports | 1x HDMI, 1x Mini DisplayPort |
| Headphone/microphone output combo | Yes |
| Dock Connector | Yes |
| SmartCard slot | Yes |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB Sleep-and-Charge Ports | 1 |
| Weight | 1.36 kg |
| Dimensions | Width: 331 mm, Depth: 226,8 mm |
| Height (front) | 1.69 cm |
| Height (rear) | 1.88 cm |
Product reviews
Questions and answers
More products from Lenovo
You may have seen it in
Products you may also like
Reviews from our users




This product has no reviews. Be the first!