- Out of Stock
HP Elitebook 735 G5 13,3" AMD Ryzen 3 Pro 2300U, 16GB, SSD 256GB, FHD, A
Receive this product with free shipping
Up to 3 years warranty Enjoy up to 3 years warranty and a 30-day trial
Guaranteed sustainability By choosing refurbished, you reduce technological waste and save resources.
100% verified equipment Refurbished by professionals. Checked at 17 checkpoints
Free shipping on orders over €99 All our products are in stock and ready to ship
Product information
| Specification | Details |
|---|---|
| Processor | AMD Ryzen 3 2300U |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor frequency | 2.0 GHz |
| Turbo processor frequency | 3.4 GHz |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 8 GB |
| Memory slots | 2 x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Ports and Interfaces | |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type A ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C ports | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Number of HDMI ports | 1 |
| HDMI version | 2.0 |
| Headphone / microphone output combo | Yes |
| Base Connector | Yes |
| Charging port type | DC input jack |
| Weight and dimensions | |
| Width | 310.4 mm |
| Depth | 229.3 mm |
| Height | 17.7 mm |
| Weight | 1.33 kg |
Product reviews
Questions and answers
More products from HP
You may have seen it in
Products you may also like
Reviews from our users




This product has no reviews. Be the first!